Apply for support Demande de soutienОбратиться за поддержкойالتقدم للحصول على دعمПодати заявку на підтримкуBaşvuru içinPošaljite zahtev za podrškuAplikoni për mbështetje
European Endowment for Democracy logo 10 years supporting Democracy
Apply for support

Başvuru için

EED başvuruları zaman sınırlaması olmaksızın, devamlı olarak kabul etmektedir. Nasıl başvurulacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen aşağıdaki sıkça sorulan sorulara bakınız.

EED Nedir?

EED nedir?

European Endowment for Democracy (EED), Avrupa Komşuluk Bölgesi ve ötesinde demokratik değişim aktörlerini destekleyen bağımsız bir hibe kuruluşudur.

EED esnekliği, hızlı yanıt verme ve risk alma becerisi sayesinde yerel şartlarda değişen ihtiyaçlara ve zorluklara uyum sağlar. EED, sahadaki değişen koşullara göre hızlı bir şekilde harekete geçebilmekte ve genellikle diğer hibe sağlayıcıların giremediği zorlu ortamlarda faaliyet gösterebilmektedir.

EED'nin çalışmalarının özünde, demokrasinin dışarıdan dayatılamayacağı fikri yatmaktadır. Yalnızca içeriden kaynaklanan değişim, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir şekilde demokrasiye geçiş imkan sağlayabilir. EED'nin sunduğu destek, demokrasinin dayatılması değil teşvik edilmesi ve yerel aktörlerin girişimlerinin kolaylaştırılması ilkesine dayanmaktadır.

EED nerede faaliyet yürütmektedir?

EED ağırlıklı olarak Avrupa Komşuluk Bölgesi (Doğu Ortaklığı, Orta Doğu ve Kuzey Afrika), Batı Balkanlar ve Türkiye'de faaliyet yürütür. 

Destek alabilecek ülkeler aşağıdaki gibidir:

Arnavutluk, Cezayir, Ermenistan, Azerbaycan, Bahreyn, Belarus, Bosna Hersek, Çad, Mısır, Gürcistan, İran, Irak, İsrail, Ürdün, Kazakistan, Kosova*, Kuveyt, Kırgızistan, Libya, Lübnan, Mali, Moritanya, Moldova, Karadağ, Fas, Nijer, Kuzey Makedonya, Umman, Filistin, Katar, Rusya, Suudi Arabistan, Sırbistan, Sudan, Suriye, Tacikistan, Tunus, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Özbekistan, Yemen

İstisnai durumlarda EED, önerilen faaliyetlerin yukarıda belirtilen ana ülkelerdeki aktörlerin güçlü katılımıyla birlikte bu ülkelerdeki nüfusu hedeflemesi koşuluyla, EED'nin yetki alanındaki ülkelerin dışındaki girişimlere de hibe sağlayabilir.

Yanı sıra, başvuru sahiplerinin ihtiyaçlarına, mevcut hibelere ve önceliklere bağlı olarak, komşuluk bölgesine komşu ülkelerden gelen başvurular için de bazı hibeler verilebilir.

EED nasıl faaliyet yürütmektedir?

EED öncelikle mevcut AB araçları veya diğer programlarca desteklenemeyen grupları ve aktivistleri desteklemeyi amaçlar. EED'nin desteği diğer AB ve üye ülke hibe programlarını tamamlayıcı niteliktedir. Genellikle bir boşluk doldurucu olarak hareket eder. EED hızlı ve esnek destek sağlamayı amaçlar.

  • EED destek taleplerini zaman sınırı olmaksızın kabul etmektedir. Başvurular için belirli bir zaman sınırlaması yoktur.
  • EED bireyleri ve kayıtlı olmayan grupları destekleyebilir.
  • EED faaliyet giderlerini (maaşlar, ofis ve ofisle ilgili maliyetler, iletişim maliyetleri) destekleyebilir.
  • EED, gizlilik çerçevesinde destek sağlama konusunda uzmandır.

EED bir Avrupa Birliği Kurumu mudur?

EED, 2013 yılında Avrupa Birliği ve AB üye ülkeleri tarafından kurulmuştur. Avrupa Birliği'nin bir parçası değildir. EED bağımsız bir hibe kuruluşudur. Hibe kararlarının tamamını EED Yürütme Komitesi alır.

EED neleri desteklemektedir?

EED kimleri desteklemektedir?

EED, çoğulcu demokratik bir siyasi sistem için çalışan sivil toplum kuruluşlarını, hareketleri, bağımsız medyayı ve bireysel aktivistleri desteklemektedir.

EED desteği için resmî kayıtlı olmak şart değildir. EED, yerleşik kuruluşların yanı sıra yeni kurulmuş veya kayıtlı olmayan kuruluşları, resmî olmayan platformları, gençlik gruplarını ve bireyleri de desteklemektedir. EED özellikle başka hibe kuruluşları ve mevcut AB araçlarından faydalanamayan kuruluşları desteklemeye odaklanır.

EED talep odaklıdır ve yerel demokrasi aktörlerinin ihtiyaç ve taleplerine yanıt verir. EED'nin doğrudan faydalanıcıları arasında demokrasi yanlısı hareketler ve aktörler, sivil gruplar ve sivil toplum kuruluşları bağımsız medya, gazeteciler ve blog yazarları, sanatçılar ve gençlik grupları yer almaktadır.

EED’nin desteklediği faaliyet örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

EED hibe desteğinden faydalananları nasıl seçmektedir?

Hibe kararları, EED Sekretaryası’nın kurumsal yetkiler doğrultusunda yaptığı değerlendirmenin ardından, EED Yürütme Komitesi’nin düzenli toplantılarında Komite tarafından alınır. 

EED, faaliyet gösterdiği bölgeler arasında hibe tahsisinde mümkün olduğunca coğrafi dengeyi gözetir.

Hibe başvurusu nasıl yapılır?

Hibe desteği için nasıl başvurabilirim?

Ana sayfamızdaki 'Destek Başvurusu' sekmesine tıklayarak başvuru formunu ve başvuru kılavuzunu bulabileceğiniz güvenli başvuru portalına erişebilirsiniz.

Başvuru formunu aşağıdaki dillerde doldurabilirsiniz: Arapça, İngilizce, Fransızca, Rusça, Türkçe, Ukraynaca ve Batı Balkan dilleri.

Lütfen her başvuruda bir bütçe şablonu bulunması gerektiğini unutmayın. İlgili dildeki boş şablonlar başvuru formlarının sayfalarından indirilebilir.

Başvuru formunu ve bütçe şablonunu secretariat@democracyendowment.eu adresine e-posta ile göndererek de başvurabilirsiniz. EED ayrıca aşağıdaki adrese gönderilen basılı başvuruları da kabul etmektedir: 

European Endowment for Democracy Rue de la Loi 34
1040 Brussels
Belgium

EED ne zaman başvuru çağrısı yayınlamaktadır?

EED destek taleplerini sürekli olarak değerlendirir, bu nedenle başvuru sahipleri tekliflerini istedikleri zaman sunabilirler. EED belirli başvuru çağrıları yayınlamaz.

EED Yürütme Komitesi tüm hibelerle ilgili nihai kararları verir ve iki ayda bir toplanır. Acil durumlarda, EED Yürütme Komitesi resmî toplantı tarihleri arasında da hibe kararları alabilir. 

Destek başvurum İngilizce olmak zorunda mı?

Hayır. EED farklı dillerde destek taleplerini kabul etmektedir: Arapça, İngilizce, Fransızca, Rusça, Türkçe, Ukraynaca ve Batı Balkan dilleri.

EED’nin ortalama hibe tutarı nedir?

EED'nin resmî bir hibe tutar aralığı yoktur. Destek taleplerinin çoğu 10.000 € ila 50.000 € arasında değişmektedir, ancak EED bu aralığın hem altında hem de üstünde hibeler de sağlamaktadır. Ortalama destek seviyesi 40.000 € ila 60.000 € arasındadır.

Aynı anda birden fazla destek talebinde bulunabilir miyim?

Prensipte birden fazla destek talebi gönderebilirsiniz. Ancak, önceliğin en iyi fikre verileceğini unutmayın.

EED’den tekrar hibe almak üzere başvuruda bulunabilir miyim?

EED, sunduğu desteğin katma değer yaratmaya devam edeceğinden emin olmak üzere tüm mükerrer hibe taleplerini tek tek ve etraflıca değerlendirir. Belirli durumlarda, EED'nin tekrar hibe verdiğinde değer yaratabileceği sonucuna varılır.

Destek talebimin ulaştığından nasıl emin olabilirim?

Destek talebinizi aldığımızı teyit eden otomatik bir e-posta mesajı alacaksınız. Bu e-postada referans numaranız da belirtilecektir. Destek talebinizin durumu hakkında bilgi almak istediğinizde lütfen bu numarayı kullanın.

Destek talebimin durumu hakkında nasıl bilgi alabilirim?

Tüm başvuru sahipleri, EED'nin destek talebine ilişkin kararının sonucunu içeren resmî bir yanıt alacaktır. EED, başvuru sahiplerine 12 hafta içinde nihai bir cevap vermeyi amaçlar.

Destek talebinizin durumu hakkında secretariat@democracyendowment.eu adresine bir e-posta göndererek bilgi alabilirsiniz. Destek talebinizi kolayca takip edebilmemiz için bu e-postada her zaman referans numaranızı belirtin. 

EED tüm talepleri 8-12 hafta içinde incelemeyi hedefler, ancak bazen inceleme süreci daha uzun olabilir. EED Sekretaryası bu süreç esnasında ek bilgi veya açıklama talep edebilir.

Hibe için seçilmeyen bir teklife ilişkin geri bildirim alabilir miyin?

Çok sayıda talep iletildiği için, EED reddedilen her başvuru için ayrıntılı bir açıklama yapamamaktadır. Ancak, secretariat@democracyendowment.eu adresinden bireysel başvurunuz hakkında geri bildirim talep edebilirsiniz.

EED’nin geliştirdiğim fikir veya teklif konusunda konuşabileceğim ülke ofisleri veya bulunduğum ülkede çalışanı var mı?

EED Sekretaryası Brüksel'de (Belçika) bulunmaktadır. EED'nin ülke ofisi yoktur, ancak EED'nin görev alanındaki ülkelerin çoğunda bulunan bir danışman ağı vardır. EED ile iletişim kurmak için secretariat@democracyendowment.eu adresine e-posta gönderin.

Başvuruma referans olan üç kişinin irtibat bilgilerini neden vermem gerekiyor?

EED, sizi ve kuruluşunuzun çalışmalarını ve deneyimlerini bilen üç referansın irtibat bilgilerini talep etmektedir. Bu kişiler, çalışmalarınız hakkında bilgi sahibi olan veya geçmişte işbirliği yaptığınız kişiler olabilir. Bu kişilerin hangi ülkede yaşadığı fark etmez. Tercihen kuruluşunuzdan/grubunuzdan bağımsız olmalı ve bir aile üyesi olmamalıdır.

Program ekibimizden bir personelin irtibata geçmesi halinde size referans olan kişiler EED'nin sorularına yanıt verebilecek durumda olmalıdır. EED her zaman iletilen tüm referanslarla iletişime geçmez ve referans olarak verilmemiş kişilerle de iletişime geçebilir.

Acil hibe

Acil hibeye nasıl başvurabilirim?

İstisnai ve açıkça gerekçelendirilmiş durumlarda, EED sınırlı sayıda talebi acilen işleme koyabilir. Acil destek talebinde bulunmak için başvuru formunun altındaki kutucuğu işaretlemeli ve talebinizin neden acil olduğunu ve acilen hibe almazsanız ne tür olası sonuçlarla karşılaşacağınızı kısaca açıklamalısınız.

Ne tür girişimler acil destek almaya hak kazanabilir?

İstisnai ve usulüne uygun biçimde gerekçelendirilmiş durumlarda, EED sınırlı sayıda talebi acil olarak işleme koyabilir.

Bir girişimin acil destek almaya hak kazanması için gereken kriterler arasında mevcut şartlarınızın beklenmedik bir şekilde değişmesi, acilen hibe alamamanız halinde faaliyetlerinizi durdurmak zorunda kalmanız, öngörülemeyen bir mali açık ve acil bir duruma yol açan ve acil desteğe ihtiyaç duymanıza neden olan beklenmedik dış koşullar yer alabilir.

Acil desteğe ne zaman başvurabilirim?

Acil destek talepleri, istisnai durumlarla ve EED'nin sunduğu acil ve esnek hibenin fark yaratabileceği kriz dönemleriyle sınırlanmalıdır. Bu durumlar usulüne uygun olarak gerekçelendirilmelidir. Girişiminizi mümkün olan en kısa sürede başlatmak istemeniz size acil destek hakkı tanımaz. 

Destek talebinizin acil olmadığı düşünülürse, talebiniz standart inceleme süresi içinde değerlendirilecektir. Bu karar hakkında sizi bilgilendirmek için otomatik bir e-posta alacaksınız.