EED10 Years Supporting Democracy

Вільне радіо

Apply for support

«Вільне радіо»: Продовжуємо мовлення на Донбасі впродовж усієї поточної кризи

Анастасія Шибіко є однією із засновників «Вільного радіо», невеликої незалежної радіостанції, що працює в м. Бахмут на Східній Україні, за 25 км від лінії фронту.

Цю двомовну радіостанцію з мовленням українською і російською, заснували пані Шибіко та двоє досвідчених бізнесменів і відомих волонтерів – Дмитро Козярський та Ілля Лисенко, які також є засновниками благодійного фонду ASAP Rescue. Вони добре знають цей регіон, тож створили «Вільне радіо» як радіостанцію, яка спеціалізується на висвітленні регіональних новин і подій, що відбуваються на окупованих територіях і у прилеглих до лінії фронту громадах.

Це єдиний такий в регіоні незалежний ЗМІ, який веде мовлення на FM-частотах і онлайн, а також працює як популярне інтернет-видання.

Протягом останніх восьми років ситуація з безпекою на сході України була складною, і «Вільне радіо» стало життєво важливим джерелом новин для Донбасу. Національні та міжнародні ЗМІ часто звертаються до нього за інформацією для своїх стрічок новин, щоб зрозуміти сутність того, що відбувається в регіоні, замовляючи репортажі від журналістів «Вільного радіо», які мають широке коло контактів у цьому непростому регіоні.

Vilne2

Останнім часом, оскільки міжнародна увага до України посилилася через скупчення російських військ біля її кордонів, роль «Вільного радіо» як надійного джерела новин зі Східної України є надзвичайно важливою як для української, так і для міжнародної аудиторії.

«Ми надаємо інформацію, яка є актуальною для місцевих жителів, – говорить пані Шибіко. – Зараз є надлишок новин з усіх боків, і люди заплутались, вони не знають, чому вірити і як реагувати. Ми переглядаємо новини, що надходять з усіх боків: з офіційних українських та російських джерел, Telegram і Viber каналів, місцевих ЗМІ, а також інформацію, яку отримуємо від наших контактів у регіонах і безпосередньо від наших слухачів. Ми аналізуємо цю інформацію, перевіряємо факти і надаємо дайджест новин нашим слухачам через радіомовлення та онлайн».

FM-станція «Вільне радіо» особливо популярна в сільських районах Східної України, здебільшого в селах із поганим інтернет-зв’язком, де живуть переважно люди старшого віку, які звикли отримувати новини з радіо. Більшість молоді виїхала з цього зруйнованого війною регіону. Пані Шибіко добре знає, що FM-сигнал станції в будь-який момент може бути заблокований російською владою, що вже траплялося раніше.

«Ми не можемо цьому запобігти. Все, що ми можемо зробити, це продовжувати мовлення і за необхідності намагатися знайти альтернативні способи мовлення», – говорить вона.

Vilne3

Вона визнає, що люди налякані. «Вони не знають, що робити і що думати. З одного боку, влада каже, що все добре, а ми самі бачимо, що ні. Тут справи дуже погані. Люди живуть у постійному психологічному та фізичному напруженні», – говорить вона.

«Ми намагаємось заспокоїти людей, і це є частиною того, що ми тут робимо. Ми знаємо, що нам потрібно планувати на місцевому рівні та допомагати одне одному», – продовжує пані Шибіко. Вона зазначає, що «Вільне радіо» продовжує робити репортажі та передачі на соціальну-побутову тематику, які завжди були важливою частиною того, що радіо пропонувало своїй аудиторії, а також програми для психологічної підтримки місцевого населення.

Вона зізнається, що як і багато інших ЗМІ, команда «Вільного радіо» не впевнена щодо своїх подальших кроків. «На цей момент ми залишаємося на місці. Ми зосереджуємось на таких аспектах як кібербезпека і забезпечення безпеки всіх членів команди. Якщо війна все ж таки розпочнеться, ми будемо вести мовлення цілодобово без вихідних, як і під час попередніх кризових періодів», – говорить вона.

Пані Шибіко і команда «Вільного радіо» не втрачають надію на те, що ситуація з безпекою покращиться. «Ми все ще сподіваємося, що повномасштабної війни не буде», – говорить вона.

 У рубриці FirstPersonStory від 2020 року історія Вільного Радіо