Об’єднання відповідальних громадян

URC870

Низова ініціатива з Кривого Рогу ГО «Об’єднання відповідальних громадян» вже тривалий час займається покращенням життя людей у цьому індустріально-шахтарському місті в центральній Україні та найдовшому місті Європи, яке простягнулось на 126 кілометрів.

Об’єднання, одним із засновників якого був Юлій Морозов, підтримувало громадських і політичних активістів у місті та навколишніх сільських громадах, допомагаючи у розбудові інфраструктурних проєктів, проведенні заходів, втіленні медійних ініціатив, спортивних та бізнес-проєктів, а також надаючи підтримку людям з інвалідністю, зокрема у забезпеченні безперешкодного доступу для тих, хто пересувається в інвалідних візках. Але Морозов ставив собі більш широку мету – створення мереж у громадянському суспільстві.

Після спалаху активної фази війни Об’єднання користується цими мережами, і його команда співпрацює із широким колом партнерів, щоб задовольнити гострі потреби населення міста та мешканців сусідніх регіонів.

У розмові з EED Голова Об’єднання Анна Ємєльянова, пояснює, що після повномасштабного російського вторгнення її команда придбала автобуси спеціально пристосовані для евакуації людей з обмеженими можливостями, доставила з регіону понад 500 таких осіб на залізничні вокзали та домоглася, щоб уряд надав для них адаптовані залізничні вагони.

URC 3

«Після спалаху активних військових дій це стало одним з наших пріоритетів. Ми зв’язувалися з партнерами за кордоном, які були готові прийняти наших людей – у Польщі, Румунії, Словаччині, Німеччині, Франції, і навіть в Іспанії. З 14 березня ми почали перевозити групи до 80 осіб з інвалідністю одночасно. Ми також допомагали волонтерам із Запоріжжя та сусідніх міст, знайомили їх із нашими міжнародними партнерами», – розповідає Анна.

Об’єднання також звернуло увагу на потреби сотень внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які оселилися у Кривому Розі, або проїжджали через місто. Активісти разом з іншою партнерською організацією орендували склад, куди ВПО могли приходити, щоб взяти необхідні речі, такі як продукти харчування, ліки, одяг, підгузки та постільну білизну.

Декілька тижнів тому вони допомогли іншому партнеру відкрити в місті другий склад. Ця партнерська організація, що важливо, також надає тимчасове житло для близько 100 ВПО, чого раніше не було.

«У Кривому Розі майже не залишилося місця. Багато квартир вже здано в оренду, і люди, які їдуть через місто, докладають великих зусиль, щоб знайти де зупинитися навіть на одну ніч. У перший же день до нашої партнерської організації прийшло 86 осіб, і ми були до цього не готові», – говорить Анна.

Вона визнає, що забезпечити людину найнеобхіднішим є складним завданням.

«Якщо люди не забувають взяти свої паспорти, то це вже добре. Коли тікають, рятуючи своє життя, то ніхто не бере із собою постіль, а у нас не вистачає білизни, рушників, та гігієнічних засобів, таких як зубна паста та зубні щітки. Задовольнити всі потреби неможливо. Ми ніколи не знаємо наперед, які будуть потреби, і також неможливо передбачити, як спрацюють наші ланцюги поставок. Незважаючи на те, що ми докладаємо величезних зусиль для забезпечення стабільного надходження гуманітарної допомоги, ми просто не знаємо, що отримаємо від цього тижня до наступного», – говорить вона.

URC2

Екстрений грант, отриманий від EED, надав Об’єднанню можливість розширити склад команди, яка зараз налічує 9 осіб, що працюють повний робочий день, і велику кількість волонтерів.

«Нам потрібно багато людей. Коли приїжджає 5-тонна вантажівка, розвантаження може зайняти дві години. Це величезний обсяг роботи», – каже Анна.

Анна розповідає, що Об’єднання також співпрацює з іншими організаціями, щоб забезпечити матеріально-технічну підтримку військових, надаючи їм речі, яких бракує, як-от наприклад в останні дні таблетки для очищення води або портативні рації. Окрім того, активісти допомагають знаходити для армії повнопривідні транспортні засоби, і займаються реєстрацією цих транспортних засобів у відповідності до законодавства.

Об’єднання допомагає знайти терміново необхідні обладнання та матеріали для госпіталів і лікарень, оскільки багатьом уцілілим у війні потрібна невідкладна операція.

URC 4

Сьогодні, коли активні бойові дії ведуться всього за 50 кілометрів від міста, і лунають сирени повітряної тривоги, місто зазнало вже кілька ракетних обстрілів. Але Анна наполягає, що люди налаштовані продовжувати працювати. «Люди намагаються робити те, що мають робити. Звісно, існує величезна загроза. Нам потрібно укріплювати своє місто».

Вона зазначає, що сьогодні все менше людей хочуть покинути місто, бо бояться, що не зможуть повернутися сюди після війни. Люди з обмеженими можливостями продовжують отримувати виплати і соціальні працівники досі їх відвідують, але під час повітряних нальотів вони не можуть їхати до відносно безпечних притулків.

Основні проблеми сьогодні – фінансові та логістичні. Анна зізнається, що вона любить планувати, а в умовах війни планувати більше ніж на два дні наперед неможливо. На цей момент Об’єднання продовжує отримувати пожертви з України та від друзів і колег Анни та інших членів команди з різних країн світу.

Активісти також подають заявки на отримання додаткових грантів.

Анна та її колеги сповнені рішучості продовжувати свою справу за будь-яких обставин. «Ми будемо продовжувати працювати. Ми стоятимемо разом з Україною», – говорить вона.

 

 У цій статті представлені погляди грантоотримувача. Зміст статті не обов’язково відображає офіційну позицію Європейського фонду за демократію, Європейської комісії чи будь-якої країни-члена ЄС, або іншої сторони, яка надає донорську підтримку EED.