ГО «Зелений лист»

Одеська громадська організація, основною метою діяльності якої є захист довкілля і боротьба з корупцією, під час війни документує воєнні злочини щодо навколишнього середовища та продовжує заохочувати культуру прозорості та підзвітності влади.

GLeafBig

Голова ГО «Зелений лист» Владислав Балінський не був здивований вторгненням російських військ 24 лютого. Його радше здивував час, обраний для нападу.

«Я давно знав, що буде війна. Це є продовженням того, що відбувається з 2014 року. Останніми роками я часто бував на Донбасі. Я знаю, яка там ситуація, і я також розумів, як розгортатиметься інформаційна війна. Я просто не очікував, що Росія нападе в такий час, бо вважав, що вони зачекають до літа, коли покращиться погода», – говорить він.

Він зазначає, що 2 травня цього року виповнилося 8 років з дня трагічної пожежі в одеському Будинку профспілок, в результаті якої загинули 48 людей. Це було кульмінацією того, що він описує як невдалу російську кампанію зі створення «Новоросії» на всій території східної та південної України – плану, який, на його думку, сьогодні Росія знов намагається реалізувати.

Владислав зізнається, що наприкінці лютого його першою турботою була безпека сім’ї та команди, і перше, що він зробив, – евакуював свою та кілька інших сімей.

«Як тільки я дізнався, що вони у безпеці, одразу став до роботи», – говорить він, розмовляючи з EED зі свого офісу в Одесі. Реакція типова для цього хіміка-біолога, який є одним із найвідоміших і найшанованіших громадських активістів в Одесі. Він зазначає, що додаткове фінансування, отримане ГО «Зелений лист» від EED, було критично важливим у той час.

Контроль дій влади під час війни

Владислав та його команда тривалий час здійснювали в цьому місті контроль за роботою місцевої влади, яка має сумну репутацію однієї з найбільш корумпованих. Активісти наполегливо працювали, щоб виплекати культуру підзвітності влади. З початком повномасштабної війни команда «Зеленого листа» продовжила стежити за тим, як влада витрачає гроші платників податків, публікуючи результати на своєму сайті. Ця робота виявилася дуже ефективною.

«Наприклад, ми виявили, що влада відклала 1 мільярд гривень, а виділила тільки 5 мільйонів гривень. Коли ми це опублікували, вони одразу оголосили про виділення ще 100 мільйонів гривень», – говорить він.

Зараз, під час війни, команда застосовує більш м’який підхід, ніж зазвичай. Спочатку вони зв’язуються з чиновниками і надають їм докази нецільових витрат. «Тільки коли ми бачимо, що вони не реагують, ми робимо заяви або публікуємо статті», – говорить він.

GLeaf2

Моніторинг довкілля

Команда «Зеленого листа» також почала збирати інформацію про випадки злочинів росіян щодо місцевого довкілля – забруднення через вибухи, пошкодження інфраструктури, забруднення повітря, токсичне забруднення води та завдання шкоди природним екосистемам.

На своїй сторінці у Фейсбук вони закликають громадян повідомляти про будь-які випадки екологічних злочинів безпосередньо в ГО «Зелений лист» і Міністерство природи України та інформувати їх про внесені до законодавства зміни, які можуть вплинути на довкілля.

Владислав пояснює, що з моменту заснування у 2017 році, ГО «Зелений лист» опублікувала широкий спектр статей на тему екології та довкілля, актуальних як для регіонального, так і для загальнодержавного рівня, залучаючи спеціалістів та готуючи кваліфікованих журналістів зі знаннями та навичками, необхідними для виявлення злочинів проти природи. Зараз ці журналісти працюють по всій Одеській області, в тому числі в постраждалих від військових дій районах. Вони роблять це на свій страх і ризик, оскільки, хоча вони і мають акредитацію, проте зараз не можуть розраховувати на будь-який захист з боку Міністерства оборони.

Як і кожного року, 12 квітня активісти ГО «Зелений лист» організували для одеситів захід із озеленення міста в рамках ширшої кампанії, відомої під назвою «Сади перемоги». Під час цих заходів проводиться посадка дерев поблизу навчальних закладів в українських містах, що не є під окупацією.

Він зазначає, що місцеві жителі високо оцінили цю роботу. «В такий час складно щось організувати, але прийшло багато людей. Ми посадили 30 дерев. Людям зараз потрібні позитивні події», – говорить він.

GLeaf3

 Підтримка волонтерів

«Зелений лист» надає логістичну підтримку волонтерам, які здійснюють величезний обсяг роботи в Одесі. Місто стало центром, що відіграє важливу роль для біженців, які рятуються втечею з навколишніх міст, таких як Херсон і Миколаїв, і мають значні потреби в прилеглих районах. Також активісти допомагають забезпечити потреби армії.

Нещодавно вони опублікували посібник про те, як легально ввозити гуманітарні вантажі в країну. «Навіть у цей час, коли йде війна, ми не можемо ігнорувати закон. Те, що ми намагаємося зробити, – це допомогти іншим працювати краще і ефективніше», – говорить він.

Новий Кризовий медіа-центр

Велику увагу Владислав зараз приділяє створенню Кризового медіа-центру в Одесі. Він показує обладнання, яке він і його партнери вже зібрали, і розповідає EED, що вони вже визначили кваліфікованих журналістів-волонтерів і місце розташування центру.

«Багато журналістів в регіоні втратили роботу, але існує величезний попит на незаангажоване висвітлення подій війни. На наш погляд, важливо, щоб саме ми керували цим проєктом , а не міська рада. Ми вже створили вебсайт і YouTube-канал. Тепер ми збираємо кошти на роботу центру. Я певний, що цей медіа-центр надасть суттєву підтримку діяльності громадянського суспільства в нашому регіоні», – говорить він.

 

 У цій статті представлені погляди грантоотримувача. Зміст статті не обов’язково відображає офіційну позицію Європейського фонду за демократію, Європейської комісії чи будь-якої країни-члена ЄС, або іншої сторони, яка надає донорську підтримку EED.