Андрій Клименко - новини з Криму та про Крим

Веб-сайт BlackSeaNews визнано провідними експертами та міжнародними організаціями на кшталт НАТО або ЄС як авторитетне джерело дуже цінної об’єктивної інформації та аналітичних матеріалів по Криму, українському півострову, тимчасово незаконно окупованому Росією.

Klymenko big

Минулого серпня в Києві відбувся довгоочікуваний саміт «Кримської платформи», на якому були представники 46 демократичних країн. Ім’я одного з учасників, Андрія Клименка, одразу асоціюється з Кримом. За фахом інженер з автоматизованих освітніх систем, він є головним редактором і співзасновником двомовного порталу BlackSeaNews (BSN), створеного в Ялті в 2010 році.

Передбачення найгіршого

«Відстані між окремими країнами в чорноморському басейні досить малі, але в деяких із цих країн мало знали про те, що відбувається на протилежному березі Чорного моря», – пояснює пан Клименко, відповідаючи на запитання про причини, що спонукали команду ялтинських економічних експертів створити BlackSeaNews.

Він та його колеги також добре усвідомлювали, що російська військова присутність у Криму була одним із ключових факторів, який впливав на весь регіон, і це становило головний політичний ризик.

Пан Клименко був одним із перших аналітиків, які здійняли тривогу, зробивши прогноз щодо проведення Росією військової операції на півострові у вересні 2013 року за кілька місяців до української Революції Гідності та подальшої незаконної анексії Криму.

Він повторював свої попередження ще двічі: у січні 2014 року і 22 лютого 2014 року, вже після перемоги Революції Гідності.

«Ніхто не слухав і не вживав запобіжних заходів проти ймовірної російської військової операції, – говорить пан Клименко. – А 26 лютого розпочалась операція, яку провели так звані «зелені чоловічки», а фактично військовослужбовці російського спецназу».

Наступного дня Клименко та його однодумці швидко прийняли рішення висвітлювати події як для української, так і для міжнародної аудиторії. Робили вони це з безпечного місця в Ялті. За одну ніч BSN став кримським прес-агентством, яке тримає руку на пульсі подій.

BSN одразу створив широку мережу кореспондентів по всій території Криму. Вони мали безпосередній контакт з українськими військовими моряками, солдатами і офіцерами, які знаходилися в облозі російських військ, і у своїх репортажах детально описували ситуацію на місцях.

Незабаром портал BSN отримав світове визнання. «В березні 2014 року я давав сотні інтерв’ю українським і міжнародним ЗМІ, – говорить пан Андрій. – Авжеж, ця популярність мала і негативні наслідки, оскільки російські спецслужби зацікавилися нами».

Klymenko 4

Драматичний вимушений виїзд з Криму

Отримавши серйозні попередження, що залишатись у Криму їм стало небезпечно у зв’язку із реальною можливістю арешту, Клименко та його команда вирішили виїхати наступного дня після того, як 6 квітня 2014 року останні українські військові моряки залишили окупований півострів. Вони сіли на поїзд Сімферополь-Київ (тоді поїзди ще ходили), маючи із собою тільки сумки з найнеобхіднішими речами. Вони вимушені були кинути свій бізнес і все інше майно, включно з квартирами, машинами та особистими речами.

«На залізничному вокзалі Сімферополя вже перевіряли людей, але ми спеціально взяли квитки в спальний вагон СВ, оскільки таких пасажирів перевіряли не так ретельно, – згадує пан Клименко. – Зітхнули з полегшенням тільки коли побачили перших українських офіцерів на перетині кордону з Херсонською областю. Тоді ми зрозуміли, що знаходимося у безпеці!»

Честь називатися «терористом» в Росії

Після прибуття в Київ команда негайно відновила роботу BSN, хоча російські спецслужби продовжували переслідувати Андрія Клименка та інших членів команди.

Російська ФСБ розпочала розслідування проти Клименка після його виступу перед великою кількістю американських експертів і журналістів на широко висвітленому у ЗМІ брифінгу по Криму аналітичного центру Atlantic Council у Вашингтоні, коли він доводив, що Путін уособлює в собі водночас Сталіна і Гітлера. Проти Клименка висунули звинувачення у тероризмі та екстремізмі за те, що піддавав сумніву територіальну цілісність Російської Федерації, називаючи Крим частиною України.

Його ім’я потрапило до офіційного російського списку «терористів та екстремістів Російської Федерації». Пан Клименко іронізує з цього: «Насправді, це визнання російською владою того, що ми робимо все правильно! Для мене велика честь бути у цьому списку разом з такими видатними людьми як голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, та бранці Кремля режисер Олег Сенцов, знаний український журналіст Микола Семена та інші наші кримські друзі та соратники».

Klymenko 5

Важлива роль інформації від BSN для введення західних санкцій

На питання EED щодо причин такої нервової реакції російської влади на роботу BSN, пан Клименко відповідає: «Після переїзду до Києва ми з нашою редакційною командою вирішили, що зосередимо свою увагу на документуванні та моніторингу всіх можливих порушень міжнародного права, прав людини і санкцій Заходу у Криму».

BSN – це єдине джерело, яке надає системний огляд обмежень свободи судноплавства в Чорному та Азовському морях, а також надає докази порушення міжнародних санкцій що забороняють іноземним кораблям заходити до кримських портів, а іноземним літакам сідати в кримських аеропортах.

Андрія Клименка та інших експертів BSN часто запрошують західні партнери, іноземні посольства та міжнародні організації на брифінги щодо ситуації в Криму. Інформація, яку надає BSN, часто використовується цими суб’єктами міжнародних відносин в якості підґрунтя для накладення додаткових санкцій проти Російської Федерації.

«Мене завжди тішить, коли я читаю і знаходжу написані нами формулювання у важливих міжнародних документах, таких як Резолюції Європарламенту, щодо ситуації в Криму», – говорить Клименко, зазначаючи ще один важливий аспект аналітичної роботи експертів BlackSeaNews.

Klymenko 2

Відносини з державою і донорами

Влітку 2014 року разом зі своїми колегами Андрій Клименко створював найпершу стратегію деокупації Криму, яка була зроблена недержавною організацією. Українській владі знадобилося сім років, щоб зайнятися цим питанням і розробити у 2021 році офіційну державну стратегію. Андрія Клименка також запросили зробити свій внесок у цей документ. Він вважає, що це може бути ознакою того, що влада нарешті змінить своє ставлення до ініціатив на кшталт BSN.

Він також зазначає, що зовсім небагато донорів розуміють необхідність підтримки експертно-аналітичної діяльності. «Вони воліють бачити більш помітні публічні результати своєї підтримки, як наприклад, проведення конференцій, флешмобів та інших заходів. Часто вони надають фінансування тільки на короткі терміни», – говорить він. Тому Андрій Клименко особливо вдячний EED за фінансування BSN, що дозволяє організації планувати на період понад рік, тобто мінімальний період, потрібний для проведення будь-якої адвокаційної діяльності.

Пан Клименко вважає, що незабаром українська влада повною мірою скористається потенціалом BSN і також надасть фінансову підтримку. Надихаючим прикладом служать такі західні донори як EED.