Програма Work and Rest

Українські журналісти і активісти, які знаходяться на передовій інформаційної війни, мають можливість отримати необхідний їм перепочинок.

Протягом останніх місяців Програма Work and Rest, яка впроваджується Центром українських активістів EED, прийняла понад 70 активістів та журналістів, пропонуючи їм психологічне розвантаження та перепочинок від стресів війни.

WR800

«Програма резиденції допомогла мені повернутися в цей світ. Там я написала свої перші статті після того, як виїхала із зони бойових дій», – говорить журналістка Ірина Чишко.

«Коли заради перемоги працюєш 24/7, то не маєш часу подумати про власні потреби; не можеш вийти зі стану емоційного вигорання та фізичного виснаження. Надзвичайно важливо виділити час, щоб «підзарядитися»… Я відновила сили для нових проєктів для нашої громади, і після повернення додому вже почала їх реалізовувати», – говорить інша українська активістка.

Схожі відчуття мають і інші учасники Програми резиденцій Work and Rest, яку здійснює Центр українських активістів EED в місті Перемишль, неподалік польсько-українського кордону. Учасники беруть участь в резиденції, оскільки це дає можливість зустрітися з колегами в той час, коли багато хто опиняється відірваним від родини та друзів, а також можливість відволіктися, принаймні тимчасово, від щоденних стресів, викликаних жахіттями війни.

WR2

Гнучка програма, адаптована до потреб учасників

Кожна резиденція Програми Work and Rest триває від одного до кількох тижнів і включає навчання, менторську та психологічну підтримку. Кваліфіковані тренери постійно стежать за самопочуттям учасників і допомагають їм подолати стрес, якого вони зазнали впродовж цих місяців війни.

Участь в усіх частинах програми є добровільною, а заняття проводяться в зручні для журналістів години, оскільки усі вони продовжують працювати впродовж усієї резиденції. Для багатьох учасників ці тижні стають часом творчого пробудження. Для своїх робочих потреб вони мають доступ до добре обладнаного офісного приміщення ЦУА.

Програма резиденції передбачає поїздки, такі як екскурсії по місцях, що становлять культурний інтерес, а у випадку з групами журналістів, ще й візити до польських ЗМІ, як-от до «Газети виборчої» (Gazeta Wyborcza) у Варшаві.

WR3

Надзвичайно важлива і своєчасна допомога журналістам в їхній роботі

Програма резиденції пропонує дуже важливу допомогу журналістам і активістам, які до 24 лютого або зовсім не мали, або мали незначний досвід висвітлення війни, і багатьох з яких було силою вирвано з їхніх домівок та звичного кола особистого та професійного спілкування. Багато хто з них зараз опинився у складних життєвих обставинах.

Ксенія Мінчук, авторка подкастів для “Громадського радіо”, колишнього партнера EED, була змушена виїхати з Кривого Рогу 1 березня і зараз мешкає разом із сином у Польщі. «Коли я поїхала на резиденцію, мені не було де жити, – говорить вона. – Тож я привезла сина з собою. Резиденція була для мене можливістю кудись поїхати і відпочити, а також чогось навчитися. У психологів я навчилася, як боротися зі стресом».

За останні місяці багато учасників пережили аномальний стрес. В одній з останніх груп учасників були журналісти, які документували російські військові злочини. Інші з кінця лютого займаються наданням гуманітарної допомоги жителям прифронтових районів.

Для журналістки Censor.net Ганни Старкової аспект психологічної підтримки в програмі був життєво важливим. «Я знала, що мені потрібна консультація, і це була гарна нагода, щоб почати рухатися в цьому напрямку.

Важко розібратися з усім, що сталося. Резиденція надала мені можливість відключитись і подбати про своє психічне здоров’я. Оскільки резиденція проходила в Польщі, я змогла фізично і морально відсторонитися від постійного напруження перебування в Україні. Я відчула, що можу вільніше спілкуватися з людьми», – говорить вона.

WR4

Допомога журналістам у подальшій роботі

Найголовнішим аспектом резиденції для більшості учасників були зустрічі з іншими журналістами, як українськими, так і польськими, а також обмін досвідом та знаннями. «Я зустріла колег з різних українських ЗМІ. Розмовляючи з ними, я зрозуміла, що всі ми пишемо про цю війну, можливо з різних точок зору, але завдання у всіх одне. Ця програма допомогла мені ствердитись у думці, що разом ми зможемо це зробити. Разом ми сильніші», – говорить Ганна.

Перш за все учасники відчувають, що така резиденція допомагає їм продовжувати роботу, яку всі вони вважають необхідною для майбутнього України.

«Ми неймовірно вдячні організаторам за те, що ця поїздка стала можливою… Ви допомогли багатьом людям до нас і допоможете багатьом після нас повністю відновити енергію та сили. Друзі, ви робите неймовірну справу для українських журналістів, волонтерів і активістів», – говорить одна з недавніх учасниць.

 

У цій статті представлені погляди грантоотримувача. Зміст статті не обов’язково відображає офіційну позицію Європейського фонду за демократію, Європейської комісії чи будь-якої країни-члена ЄС, або іншої сторони, яка надає донорську підтримку EED.

 

Stay in touch

Sign up for all the latest news, stories and events straight to your inbox.