Анастасія Шибіко
16 грудня 2020
Вільне радіо: висвітлення новин з Донбасу.
Ця одна з регіональних радіостанцій на понівеченому війною сході України є унікальним незалежним голосом, який висвітлює місцеві та національні новини, а також щоденні проблеми жителів Донбасу.
«Для того, щоб впливати на зміни на Донбасі, потрібно тут жити і слухати, що кажуть люди. Тільки тоді вони стануть вам довіряти, і ви зможете впровадити реальні зміни», – говорить в інтерв’ю ЄФД з Бахмуту Анастасія Шибіко, одна із засновників «Вільного радіо», невеликої незалежної радіостанції на Східній Україні, яка веде радіомовлення на контрольовані Україною та окуповані Росією території Донбаського регіону.
«Дезінформація може призвести до жахливих речей»
Ця довготривала російсько-українська війна на Донбасі вже забрала понад 13.000 тисяч життів і змусила назавжди переїхати в інші райони країни 1.4 мільйони людей, а 75.000 виїхали до Росії. Населення, яке залишилося, а серед них багато літніх та соціально вразливих людей, живе у важких умовах, і криза COVID-19 ще більше погіршила ситуацію, оскільки закрили багато КПП уздовж лінії розмежування. Місцеві жителі мають долати неабиякі перешкоди, щоб забезпечити свої елементарні потреби, здійснити подорож для відвідин своїх родичів чи отримати доступ до життєво важливих соціальних послуг.
Для журналістки пані Шибіко однією з найбільш хвилюючих проблем є інформаційна війна в цьому конфлікті. «Дезінформація може призвести до жахливих речей», – говорить вона.
Вона пояснює, що оскільки більшість жителів на території Донбасу отримують новини з російських теле- і радіоканалів, їх годують дезінформацією, яку важко спростувати, через те що ті нечисленні українські радіостанції, які працюють в регіоні, мають зазвичай слабкий сигнал.
«Величезна проблема в тому, що люди не думають про смисловий зміст повідомлень, які вони чують. Вони звинувачують українську армію за все погане у їхньому житті й думають, що Україна це просто корумпована країна, оскільки саме це вони чують від російських ЗМІ. Вони кажуть собі, що їхнє життя було б краще, якби вони жили в Росії: тоді вони б мали вищі зарплати, добрі пенсії. Життя було б як у старі добрі часи у Радянському Союзі. Для них Росія і Радянський Союз – це одне й теж. Це немовби вони живуть у паралельній реальності, бо таке бачення речей не відображає реалій їхнього щоденного життя», – розповідає вона.
Єдина радіостанція, яка спеціалізується на висвітленні місцевих проблем
Хоча пані Шибіко ще тільки 24 роки, вона має глибоке розуміння складнощів конфлікту на Донбасі. Вона працює в цьому регіоні з часу, коли спалахнула війна у 2014 році, і спершу поєднувала навчання на журналіста у Львові із виконанням завдань від «Громадського радіо», у якому вона працювала як нештатний журналіст, і отримувала схвальні відгуки за свої репортажі із зони бойових дій. Потім вона переїхала сюди на постійно у 2018 році, коли було засноване «Вільне радіо», оскільки, як вона каже: «Я хотіла зробити щось важливе для своєї країни, тож мій час настав».
Двомовне «Вільне радіо» було засновано в результаті партнерства трьох співзасновників: пані Шибіко і двох досвідчених бізнесменів – Дмитра Казарського та Іллі Лисенка. Так само, як і пані Шибіко, обидва чоловіки були добре знайомі з Донбасом, і вже брали участь у роботі ASAP Rescue, благодійної організації, яка займається в цьому регіоні медичною евакуацією.
Вони вважали, що необхідно заснувати FM-радіостанцію, яка була б розташована безпосередньо на Донбасі й націлена на висвітлення подій на окупованих і прилеглих до лінії фронту територіях. На сьогоднішній день «Вільне радіо» – це єдина місцева радіостанція, яка спеціалізується на висвітленні регіональних проблем. Тоді в команді з 9 осіб тільки двоє мали досвід роботи у ЗМІ – пані Шибіко та головна редакторка Анна Сердюк.
Зараз вони роблять репортажі про події місцевого й національного рівня, висвітлюють соціальні проблеми і труднощі повсякденного життя в зоні бойових дій, а також виступають в ролі наглядача за діяльністю місцевої влади. Завдяки гранту ЄФД станція протягом вже двох років веде мовлення цілодобово 7 днів на тиждень.
Пані Шибіко добре відома на Донбасі, який вона щодня об’їжджає вздовж і поперек. «Ми висвітлюємо такі питання, які є важливими для людей, що мешкають тут, і тому, що ми знаємо цей регіон. Ми розповідаємо людям про гранти, якими можна скористатись для розвитку їхнього бізнесу, а молоді, яка бажає покращити своє життя, – про можливості отримати освітні стипендії. Ми запрошуємо експертів, щоб вони давали свої коментарі по дезінформації або фейкових новинах. Оскільки ми всі тут живемо, ми розуміємо труднощі, з якими стикаються люди цього регіону. Саме це відрізняє нас і робить більш цікавими, оскільки журналісті з більш великих видань приїжджають сюди всього на кілька днів, щоб зробити репортаж. Вони не в змозі аналізувати події так, як можемо це робити ми. У них немає такого рівня розуміння», – пояснює вона.
Ключове джерело новин з Донбасу
За останні два роки «Вільне радіо» стало важливим джерелом новин з Донбасу. Основні загальнонаціональні ЗМІ, такі як Факти, Texty.org.ua, Новое время та Бі-Бі-Сі, часто користуються у своїх стрічках новин ексклюзивними репортажами радіостанції з місця подій, як наприклад у нещодавній статті Texty.org.ua про рішення судів, які мають наслідки для державної безпеки України на загальнонаціональному рівні.
Впродовж пандемії Covid-19, що зараз триває, колектив радіостанції багато працює, надаючи оновлену інформацію про рівні захворюваності в регіоні, беручи інтерв’ю з лікарями, хворими та їхніми родинами про те, яким насправді є цей вірус, і щоденно публікуючи статті на своєму двомовному вебсайті. Співробітники дуже серйозно ставляться також і до своєї ролі щодо охорони громадського здоров’я, надаючи місцевому населенню інформацію про вірус і про те, як від нього себе захистити. Пані Шибіко зізнається, що це неймовірно важка робота, оскільки є купа дезінформації та фейкових новин щодо Covid-19. Але у міру того, як у регіоні все більше й більше стає хворих на вірус, люди починають слухати.
Репортажі про вибори
Наприкінці жовтня в Україні пройшли місцеві вибори, а в Бухмуті та інших містах Донбасу вони відбулися вперше за останні 10 років. Попри те, що кілька членів команди отримали позитивний тест на коронавірус, пані Шибіко висвітлювала перебіг виборів. Вона спостерігала, як голосують хворі на COVID-19 у лікарнях, які є перешкоди на виборчих дільницях для маломобільних людей та повідомляла про порушення на виборах.
Члени однієї місцевої виборчої комісії ображали та принижували одну з журналісток «Вільного радіо», тож вона написала на них заяву в поліцію. Про цей інцідент повідомляли загальнонаціональні видання Цензор.НЕТ, Детектор медіа та інші. Це не вперше, коли репортери «Вільного радіо» стикаються з подібними труднощами в своїй роботі.
Виклики для ЗМІ на Донбасі
На Донбасі нелегко вести будь-який бізнес, тож, як і багато інших, «Вільне радіо» значною мірою залежить від економічного розвитку регіону. Їм довелося терміново перевезти свій офіс в інше приміщення через відключення електроенергії, внаслідок яких переривався їхній радіосигнал.
У них висока плинність кадрів. Налагодити стійкий прибуток від комерційної діяльності неможливо. Пані Шибіко наголошує, що вона категорично проти отримання будь-якого прибутку, який міг би вплинути на незалежність радіостанції, і саме з цієї причини вона відмовилась від трансляції політичної реклами партій у перевиборчий період.
Найбільше занепокоєння викликає той факт, що в регіоні, де FM-радіо є одним з найкращих засобів зв’язку з місцевим населенням, «Вільне радіо» зараз змушене перейти повністю в онлайновий режим, оскільки з недавніх пір їхня FM-частота заблокована про-кремлівським «Радіо Росія». Незважаючи на вкрай несприятливі обставини, «Вільному радіо» вдалося утримати велику аудиторію, здійснюючи мовлення онлайн, і за минулий місяць на їхньому вебсайті побувало 170.000 унікальних відвідувачів.
Попри такі труднощі, пані Шибіко все ще сповнена енергії. Радіостанція планує купити нову ліцензію і продовжити FM-мовлення, хоча це коштує великих грошей. Пані Шибіко вдячна ЄФД за підтримку, яка дозволяє підтримувати професійну команду та працювати безперебійно, що значно покращує їхні шанси знайти інше незалежне фінансування.
Вона зізнається, що коли два роки тому переїхала до Бахмута, то думала провести тут десь місяці три, але незабаром зрозуміла, що для того, щоб висвітлювати місцеві події, треба брати в них участь. Тепер вона має твердий намір залишитись надовго. Вона знає, що «Вільне радіо» має позитивний вплив на життя місцевих жителів. «Ми змінюємо людей своєю роботою. За два роки, що минули, ми вже багато чого досягли», - говорить вона.