Ірина Шиба
13 листопада 2020
Фундація DEJURE
Громадська організація, створена експертами-правниками і юристами, яка сприяє розвитку верховенства права та реформ у сфері правосуддя в Україні. Ірина Шиба, виконавча директорка DEJURE, пояснює, що справжня демократія можлива тільки з дієвим правосуддям.
Під час розмови з ЄФД Ірина Шиба їде в поїзді. Здається, що така обстановка якраз підходить для інтерв’ю з цією динамічною молодою жінкою, яка ніколи не сидить на місці та яку днем раніше було включено до рейтингу найуспішніших українців «30 до 30» журналу Forbes Ukraine.
Зліт пані Шиби в DEJURE був дивовижним. Спочатку вона приєдналась до організації як стажер у 2016 році, за кілька місяців після заснування DEJURE групою експертів-правників і юристів, зокрема теперішнім головою правління організації Михайлом Жернаковим. Засновники DEJURE були сповнені рішучості встановити таку судову владу в Україні, яка була б справедливою і мала б довіру суспільства. Судова реформа була однією з ключових вимог Революції Гідності.
Назабаром після початку роботи в DEJURE пані Шибі запропонували керувати проєктом «Дружня до дітей система правосуддя». І всього вісімнадцять місяців потому вона вже обійняла посаду виконавчої директорки.
Як пояснює пані Шиба, Фундація має кілька напрямків роботи.
По-перше, DEJURE працює над тим, щоб забезпечити оновлення суддівського корпусу в Україні шляхом звільнення недоброчесних і некомпетентних суддів і призначенням нових професіоналів. Першочергово треба перезапустити органи суддівського врядування – Вищу раду правосуддя та Вищу кваліфікаційну комісію суддів.
«Один із викликів, що постають перед нами, полягає в тому, що за існуючої системи судді відбираються не тому, що вони є найкращими кандидатами. Вони відбираються на основі особистих зв’язків, і там явно є конфлікти інтересів. Але там також є корупція і питання щодо захисту прав людини. Наприклад, часто виявляється, що ці судді нажили значні статки, які не узгоджуються з їхніми законними доходами. У нас і до цього часу є судді, які порушували закони про права людини під час Революції Гідності в 2014 році», – пояснює пані Шиба.
Вона зазначає, що в частині цієї роботи DEJURE співпрацює з юридичними факультетами, які готують наступне покоління юристів і суддів. Наразі в програмі навчання українських юридичних факультетів немає модулів з етики, і це може означати, що студенти пов’язують успіх в юриспруденції з наявністю корисних зв’язків, а не з чесністю й доброчесністю, які є суттєвими цінностями для будь-якого головуючого судді. Активісти DEJURE рішучо налаштовані змінити такий стан справ.
Під час президентських виборів 2019 року Фундація DEJURE розробила «Порядок денний реформи правосуддя», в якому окреслено основні кроки, необхідні для справжньої судової реформи, і який допомагала просувати команда громадських організацій-партнерів. П’ять кандидатів в президенти підтримали цей план, зокрема і Президент Володимир Зеленський. На жаль, як зауважує пані Шиба, Зеленський не виконав свої обіцянки й до цього часу.
Другий важливий принцип роботи DEJURE і колишній центр уваги пані Шиби – це правосуддя, дружнє до дітей.
Фундація працює у тісному співробітництві з суддями, прокурорами, адвокатами, слідчими, поліцією і з уповноваженими з прав людини й дитини для забезпечення того, щоб законні інтереси дитини посіли центральне місце в системи правосуддя. Ще одна сфера уваги – це програми реституційного правосуддя, і активісти DEJURE також працюють над тим, щоб українське законодавство було приведено у відповідність із Конвенцією ООН про права дитини та іншими міжнародними стандартами.
Третій аспект їхньої роботи – це ефективний суд для бізнесу. Як зазначає пані Шиба, дуже малоймовірно, що міжнародні інвестори робитимуть інвестиції в Україні, якщо за законом їхні активи не будуть юридично захищені. В 2019 р. експерти DEJURE допомагали розробляти проєкт законодавства для вдосконалення системи третейського судочинства.
Нещодавно ЄФД надав грант Фундації DEJURE, щоб підтримати її роботу у складі громадської антикорупційної коаліції зі Всеукраїнським об’єднанням «Автомайдан» і Центром протидії корупції (ЦПК), спрямованої на забезпечення підзвітності влади, прозорості та об’єктивності в роботі нових антикорупційних органів, створених в Україні. У цій коаліції, яка зараз підтримується ЄФД, Фундація DEJURE здійснює пильний моніторинг порядку денного реформи правосуддя.
«Ми моніторимо законодавство, пов’язане з системою правосуддя, і працюємо над проєктом законодавства, яке зробить судову владу більш незалежною. Ми моніторимо рішення Конституційного суду України (КСУ). Враховуючи, що КСУ знаходиться під впливом політики, наша роль полягає в тому, щоб деполітизувати процес відбору суддів КСУ. З особливим інтересом ми спостерігаємо за роботою Окружного адміністративного суду Києва. Також, важливою частиною того, що ми робимо, є інформування громадськості про розвиток подій», – пояснює пані Шиба.
Ця робота є надзвичайно важливою, оскільки зараз перед Україною постала конституційна криза у зв’язку з нещодавнім рішенням КСУ про те, що Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) більше не має повноважень вимагати від чиновників подання електронних декларацій про їхні статки, що завдало удару по ключових антикорупційних законах в Україні. На думку пані Шиби, це рішення ставить під загрозу як порядок денний реформ, так і національну безпеку України.
Експерти-правники DEJURE розробили вичерпний онлайн-документ, у якому окреслюються шляхи вирішення конституційної кризи через відновлення доброчесності КСУ й забезпечення стабільності антикорупційної інфраструктури.
Конституційна криза – це лише одна з проблем, які останнім часом постали перед DEJURE в їхній роботі над реформою системи правосуддя.
«Важко змінити систему, яка не хоче реформуватись. Корумповані судді не бажають здавати свої позиції, і, звичайно, немає політичної волі. Але реформа системи правосуддя життєво важлива для майбутнього України, і без реформи правосуддя будь-які інші реформи неможливі. Як, наприклад, ми взагалі можемо здійснити земельну реформу без реформи правосуддя?» – питає вона.
Вона вважає, що в роботі DEJURE є велика потреба. «Люди бачать несправедливість кожного дня. Вони постійно стикаються з корумпованими чиновниками, які не несуть відповідальності за жодним законом. Це не є щось таке, що взагалі потрібно пояснювати. Люди прагнуть справедливості, справедливих судів і справедливих суддів. Вони розуміють, що це життєво важливо для економічного майбутнього України. Наша робота полягає в тому, щоб зробити державні інституції підзвітними й обрати суддів, які будуть виконувати свою справу належним чином», – говорить вона.
Вона вважає, що команда DEJURE – це важливі агенти змін, і вона пишається здобутками команди.
«Я прийшла в DEJURE, щоб допомогти, і ось вже чотири роки я біжу цей марафон. Ми боремося з могутніми корупціонерами, які чинять супротив реформі правосуддя. Але я вірю, що ми досягнемо успіху. Йдеться про еволюцію способу мислення людей і про підготовку нового покоління правників, які стануть суддями майбутнього, суддями доброчесності», – підсумовує вона.