Діана Руда – Медіагрупа «Накипіло»

Nakipelo870

У день широкомасштабного вторгнення Росії в Україну життя Діани Рудої змінилося назавжди.

Тоді Діана вперше взяла камеру, щоб задокументувати руйнування у Харкові, другому найбільшому місті України, який зазнавав інтенсивних обстрілів з боку російських військ. Ставши за одну ніч військовою журналісткою, вона почала викладати фотографії та робити дописи з інформацією про останні події в соціальних мережах і на вебсайті харківської мультимедійної платформи «Накипіло», яку вона зараз очолює.

До того часу Діана працювала партнер-менеджеркою в комерційному відділі "Накипіло", а зараз перейняла на себе загальне керівництво цим ЗМІ.

Діана була однією з трьох журналістів «Накипіло», які залишалися в місті, коли на нього стали падати російські бомби. Перші дні війни були неймовірно важкими.

«Спочатку ми розгубилися. Ми не знали, як працювати, ховаючись у підвалах. Ми хотіли допомогти й розповісти світові про те, що відбувається. На відміну від іноземних журналістів, у нас не було бронежилетів і майже не було захисного спорядження. Зараз ми вже навчилися працювати в умовах війни», – говорить вона.

Nakipelo2

ЗМІ, яке було створено після Майдану

Медіагрупа «Накипіло» була створена в період після Революції Гідності, щоб забезпечити альтернативне джерело новин для переважно російськомовного населення Харкова і харківської області – регіону, де кремлівські ЗМІ традиційно були головними джерелами інформації, і де вкрай не вистачало незалежних медіа.

Офіційно зареєстрована в 2015 році, зараз ця мультимедійна платформа має в своєму складі новинне інтернет-видання Nakipelo.ua; прес-центр, який до війни дуже активно працював, але зараз тимчасово зачинений; он-лайн радіостанцію, створену лише у вересні минулого року; і навчальну академію для професійних медійників, що зараз дуже активно й плідно працює.

Спочатку видання «Накипіло» було двомовним, з матеріалами російською та українською мовами, але тепер воно створює матеріали лише українською, а також запустило англомовні відеоролики на YouTube.

Як пояснює Діана, «Накипіло» завжди намагалося служити людям і висвітлювати питання, які були для них важливими. Цього принципу її команда продовжує дотримуватися у своїй роботі й під час війни, що триває й досі. Типового читача видання вона описує як освічену людину трохи за 30, ймовірно, власника бізнесу. Це люди, які вкладають багато часу і зусиль у майбутнє свого міста, «активні люди», як вона їх називає.

Nakipelo3

Продовжують працювати для людей під час війни

У той день, коли Діана розмовляє з EED, у центрі міста тихо, хоча війна зовсім близько, й активні бойові дії ведуться всього за якихось 15 хвилин їзди від останньої станції міського метро. У Харкові ще дуже небезпечно, але багато людей повертаються додому.

«Ми не ведемо репортажі про війну 24/7 – це роблять інші ЗМІ. Ми продовжуємо спілкування з нашою аудиторією так само, як і завжди. Ми показуємо, яку шкоду завдала місту ця війна, й обговорюємо, що нам потрібно робити. Ми допомагаємо людям, надаючи інформацію про пошук житла, про працевлаштування за кордоном, а також психологічну підтримку, що надзвичайно важливо в той час, коли так багато людей живуть далеко від своїх родин і друзів», – говорить вона.

Протягом цього періоду журналісти «Накипіло» продовжують публікувати оперативну інформацію про події та репортажі на своєму вебсайті, який є локомотивом їхньої медіа-машини. «Спочатку ми працювали на хвилі адреналіну. Зараз усе вже більш-менш налагодились. Ми знаємо, що робимо», – говорить вона.

У липні радіостанція «Накипіло» відновила свою роботу після нетривалого закриття. Тепер основна увага приділяється висвітленню подій в Україні в цілому. «У багатьох наших програмах основною темою є «українці про українців». У них ми беремо інтерв’ю з музикантами й волонтерами, які сьогодні виконують надзвичайно важливу роботу, а також залучаємо до бесіди представників міської та обласної влади, як ми це колись робили в нашому прес-центрі», – говорить вона. Радіопередачі можна слухати на вебсайті «Накипіло».

«У нашій останній перед війною радіопрограмі ми брали інтерв’ю у мера Харкова. Він тоді не вірив, що може початись війна, – з іронічною посмішкою згадує Діана. – Зараз ми плануємо випустити серію програм на тему майбутнього Харкова і відбудови нашого міста».

Nakipelo4

 

Впродовж останніх місяців навантаження команди «Накипіло» значно зросло разом із необхідністю створювати більше інформаційного контенту про Харків, який перебував в облозі. Окрім іншого, це були фото- і відео-репортажі, свідчення та інтерв’ю з місцевими жителями, волонтерами, військовими, представниками місцевої влади, які продовжують керувати містом і областю. Завдяки терміновій фінансовій підтримці EED «Накипіло» змогло забезпечити заробітну плату шістьом додатковим співробітникам, щоб розширити висвітлення воєнних подій з другого за величиною міста України для усталеної та нової аудиторії, розмір якої постійно зростає.

У 2017 році EED надало «Накипіло» перехідне фінансування, яке було життєво важливим для стабілізації діяльності та подальшого перетворення видання у важливу місцеву медіа-платформу.

Nakipelo

Не дати забути про Харків

Після трьох місяців життя у підвалі Діана повернулася до своєї квартири в центрі міста, в оточення улюблених книг. Вона рада повернутися до певною мірою нормального життя, хоча розуміє, що це може бути лише тимчасово.

«Я повернуся до підвалу, якщо доведеться. Я знаю, які ризики чекають на мене, і я готова до них», – говорить вона.

Вона тільки просить, щоб світ не забував про Україну і про Харків. «Знаю, що всі вже втомилися чути про цю війну. Ми в Харкові також втомились, але знаємо, як це важливо, щоб про нас пам’ятали. Світ повинен продовжувати допомагати нам», – говорить вона. Своєю працею в «Накипіло» і через нещодавно запущену сторінку для донатів на сайті Patreon Діана та її колеги роблять усе можливе, щоб так і було.

 

* Це інтерв’ю з Діаною Рудою з Харкова ми брали влітку. Зараз, коли на північному сході України тривають запеклі бої, а українська армія звільнила прилеглі території, Харків залишається під обстрілами, а відключення електроенергії вплинуло на життя мільйонів людей у східній частині Харківської та в частині Донецької області. «Накипіло» продовжує безперервно надавати інформацію про останні події в регіоні.

 

У цій статті представлені погляди грантоотримувача. Зміст статті не обов’язково відображає офіційну позицію Європейського фонду за демократію, Європейської комісії чи будь-якої країни-члена ЄС, або іншої сторони, яка надає донорську підтримку EED.

 

Stay in touch

Sign up for all the latest news, stories and events straight to your inbox.