Таїса Гайда: зміцнення потенціалу місцевої громади в Центральній Україні

Колишня журналістка створила потужний рух місцевих громад задля вирішення місцевих проблем

Hayda Big

Таїса Гайда, уродженка міста Вінниця, що в Центральній Україні, свого часу працювала журналісткою і писала статті на економічну тематику та аналітику для місцевої газети. Її життя здавалося добре налагожденим. Але у 2014 році, під час проєвропейської Революції Гідності, коли люди виступили на захист демократії, життя Таїси Гайди, як і мільйонів її співвітчизників, зазнало значних змін.

Разом зі своїм чоловіком пані Гайда приєдналася до активістів Автомайдану, які проводили гучні та помітні акції протесту, такі як резонансні автопробіги до помешкань найбільш одіозних членів режиму колишнього Президента Януковича.

Наступного року пані Гайду було обрано головою Автомайдану у Винниці. Під її керівництвом ГО «Автомайдан Вінниччина» стала важливою рушійною силою місцевих громадських активістів, а у 2021 році її знов обрали очільницею організації на наступні п’ять років.

Hayda2

Акції протесту проти незаконних забудов

Рух «Автомайдан» брав участь у різноманітних акціях по всій Україні, серед яких найбільш помітними були акції протесту проти назаконної передачі земель і нерухомості.

Автомайдан організував багато акцій протесту проти незаконних забудов, схвалених корумпованими чиновниками та місцевими політиками. Під час цих протестів демонстранти часто зносили паркани, встановлені на місці незаконних забудов. Також активісти Автомайдану зверталися до суду, як це робив вінницький Автомайдан у 2020 і 2021 роках.

«Нам стало відомо про плани незаконного будівництва біля підніжжя Замкової гори у Вінниці, – згадує пані Гайда. – Місцеві жителі почали протестувати проти цього і звернулися до нас по допомогу».

На той час ГО «Автомайдан Вінниччина» почала впроваджувати фінансований EED проєкт з підтримки місцевих активістів, які намагаються боротися зі схожими проблемами. Цей проєкт також передбачав надання правової та інформаційної допомоги. Автомайдан найняв професійного юриста, який міг надавати консультації з питань формально-правових конфліктів між місцевими жителями та владою.

У справі за участі ГО «Автомайдан Вінниччина» будівництво на об’єкті було зупинено завдяки поєднанню вмілої адвокаційної діяльності активістів, їхньої комунікаційної роботи та поданому ними судовому позову, який вони виграли. Зрештою влада навіть запропонувала активістам Автомайдану об’єднати зусилля і разом створити громадський парк на місці колишнього будівництва.

Коли інформація про перемогу вінницького Автомайдану поширилася серед громадськості, до організації стали звертатися інші місцеві активісти, які також борються за створення у своїх районах громадських парків. «Зараз ми ведемо переговори з місцевою владою про створення як мінімум трьох парків. Один із проєктів має на меті перетворити брудне місцеве озеро у водний парк – ветленд. Я вважаю ці проєкти екологізації нашим невеликим внеском у боротьбу зі зміною клімату», – говорить пані Гайда.

На її думку, адвокаційна діяльность вінницького Автомайдану досягла успіхів завдяки новому веб-сайту організації, який став їхнім головним інструментом комунікації. На веб-сайті вони публікують подробиці про корупційні схеми в місті та матеріали журналістських розслідувань. Це також означає, що вони більше не залежать від місцевих медіа, які в минулому не завжди були відкриті для публікації матеріалів про роботу активістів та ініційовані ними громадські звернення до влади. Оновлення цього веб-сайту профінансувала EED.

Hayda3

Зміни у поведінці та поглядах органів влади

Пані Гайда зазначає, що правоохоронні органи, включно з поліцією та прокуратурою, також стежать за їхнім веб-сайтом. «Нам казали, що на підставі наших статей прокуратура розпочала кримінальні розслідування», – говорить вона.

Їй відомо, що це вплинуло на роботу органів влади. «Суди, де ми вже виграли дві справи проти міської влади, навіть добровільно опублікували на своєму веб-сайті всі провадження та остаточні вироки з обґрунтуванням». Вона вбачає в цьому революційну зміну у функціонуванні української місцевої влади, яка традиційно вороже ставилася до всіх громадських ініціатив та роботи громадських активістів.

Вона також зізнається, що працівники місцевої міської ради часто допомагають Автомайдану, надаючи неофіційні поради щодо роботи з їхньою установою, шляхів до перемоги у судових баталіях і ефективного контролю роботи органів місцевої влади.

Ланцюгова реакція

Оскільки Автомайдан став добре відомий у всій Вінницькій області, все більше груп та ініціатив місцевих активістів бажають працювати разом із командою Автомайдану й отримувати правову та інформаційну підтримку і консультації.

«Ми пишаємося тим, що допомогли трьом групам місцевих активістів створити свої повноцінні громадські організації, які продовжують ту ж саму місію – зміцнюють потенціал місцевих громад задля забезпечення підзвітності державних і місцевих органів влади», – говорить вона.

Пані Гайда особливо задоволена тим, що до Автомайдану звернулися за допомогою кілька літніх людей. Вона вбачає в цьому ознаку того, що вони повірили в те, що тепер нарешті вони можуть впливати на місцеве життя й активно та успішно боротися за свої права та інтереси.

«Ці люди жили за часів Радянського Союзу, й ніхто не сприймав їх серйозно, всім було байдуже до того, що вони думають, – говорить вона. – Зараз завдяки нашій допомозі вони можуть впливати на рішення місцевої влади. Вони дуже задоволені й пишаються цим».

Hayda4

Допомога ветеранам війни та… документальний театр

Нещодавно ГО «Автомайдан Вінниччина» об’єднала зусилля з 27 іншими громадськими організаціями міста, і разом вони звернулися до міської ради із пропозицією створити громадський простір для ветеранів війни, їхніх сімей та сімей тих, хто втратив своїх рідних у боротьбі з російською агресією проти України. Цей простір дає таким людям можливість зустрічатися й обговорювати проблеми психологічного та практичного характеру, з якими вони стикаються, наприклад забезпечення прав ветеранів та їхніх сімей, як-от права на безкоштовний проїзд у громадському транспорті.

Пані Гайда розповідає, що зараз вона планує організувати виставу документального театру. Вона хоче показати жителям Вінниці історію про загиблого земляка – молодого чоловіка, який пішов добровольцем захищати Україну від російської агресії на Сході. Щоденник цього чоловіка подарував їй його дід.

«Ми вже почали контактувати з різними місцевими благодійниками та приватними донорами, і їхня реакція дуже позитивна, – говорить вона. – Я розглядаю цю виставу як новий спосіб зміцнення і підтримування зв’язків і взаємовідносин у нашій міській громаді».

Пані Гайда вважає, що громадська підтримка таких проєктів і подальших місцевих адвокаційних кампаній, які проводитимуться від імені місцевих жителів, може допомогти забезпечити стійкість роботи вінницького Автомайдану.

Вона вдячна EED за підтримку, яка допомогла організації знайти своє місце у соціальній та громадській сферах. «Ми змогли більш точно визначити свою місію та залучити до роботи нових колег і професіоналів, включно із нашим юристом і комунікаційною менеджеркою, які допомогли нам заново переглянути нашу діяльність та скласти план роботи на майбутнє», – говорить вона.

Stay in touch

Sign up for all the latest news, stories and events straight to your inbox.